Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dobrovoľný požiarny zbor Mýtna Nová Ves

Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) Sv. Urbana a zároveň Obecný hasičský zbor (OHZ) Ludanice je občianske združenie zamerané na ochranu ľudí a majetku pred požiarom a  záplavami. Povinnosťou každej obce, ktorá má nad 500 obyvateľov je zriadiť obecný hasičský zbor, ktorým v našej obci je DHZ Sv. Urbana Mýtna Nová Ves.
Ľudia si už v stredoveku uvedomovali, že pred požiarom sa dá brániť iba združovaním v zboroch, v neustálom zlepšovaní výstroje a takisto vydávaním predpisov z oblasti ochrany pred požiarmi. Prvé záznamy o požiarno-policajných štatútoch, ktoré mali iba mestá ako Bratislava, Modra, Kremnica, Banská Štiavnica sú z čias 16. a 17. storočia. Nie je presne známe kedy sa začalo takéto združenie vytvárať a pôsobiť na území našej obce ale podľa žijúcich pamätníkov, už počas Druhej svetovej vojny sa dobrovoľní hasiči podieľali na hasení domov a pomoci ľuďom, ktorých  postihlo nešťastie či už vo forme požiaru alebo záplavy. Historické hasičské predmety z tohto obdobia sa žiaľ nezachovali, a ani po pátraní v archívoch sa nenašla žiadna písomná zmienka o činnosti DHZ Mýtna Nová Ves z minulosti.
DHZ Mýtna Nová Ves reprezentuje obec už po dlhé roky na obvodových, okresných a aj pohárových súťažiach, kde dosahuje výsledky k spokojnosti členov. Povinnosťou OHZ je každoročná účasť na previerke pripravenosti. DHZ sa začalo nanovo formovať od roku 2010, kedy bolo zaregistrované pod Dobrovoľnou požiarnou ochranou Slovenskej republiky (DPO SR). V súčasnosti máme 26 členov v troch kategóriách: muži, ženy a dorastenci. Okrem účasti na súťažiach sa DHZ zapája do protipovodňovej ochrany obce, čistení obce od odpadkov, práce s mládežou a stará sa o hasičskú výzbroj DHZ, ktorú rekonštruuje, udržiava a rozširuje.
V súčasnosti disponujeme pomerne chatrným vybavením avšak postačujúcim na funkčnosť zboru. Hlavným prvkom je hasičská striekačka typu PS 12, sadou zásahových hadíc na kompletný požiarny útok (2 hadice typu B, 4 hadice typu C a 2 prúdnice) a pár starších hadíc týchto typov.  Vybavenie obsahuje kompletné ošatenie pre 20 osôb, 11 zásahových opaskov a prilieb. Do budúcna pripravujeme striekačku typu PS 15 určenú na hasičský šport.
Pre nových záujemcov o hasičský šport máme dvere vždy otvorené.
Ak by ste nás chceli vidieť v akcií na súťaži, tu je zoznam podujatí na ktorých by sme sa chceli zúčastniť

KALENDÁR PODUJATÍ 2013

13.7. - súťaž - Solčianky