Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kultúrne pamiatky

Socha sv. Donáta

Socha je umiestnená v ľavej časti od vchodu do cintorína na peknom priestrannom mieste. Patrí k Ludaniciam viac ako 250 rokov. Pochádza z 1. polovice 18. storočia a postaviť ju dal Jozef Erdödy a jeho manželka, ktorí významným spôsobom podporovali náboženský život obce. Táto kamenná socha na vyvýšenom podstavci prícestného stĺpa pôvodne stála na križovatke ciest, odkiaľ bola presťahovaná a dnes stojí na svojom mieste v areáli ludanického cintorína. Latinský nápis obsahuje prosbu ku sv. Donátovi, aby obyvateľov ochraňoval od blesku, moru, ľadovca a ohňa.

Donát

 

Socha sv. Jána Nepomuckého

Socha sv. Jána Nepomuckého pôvodne stála za vodou pri Panskom potoku. V súčasnosti historická pamiatka socha sv. Jána Nepomuckého, podobne ako socha sv. Donáta, stojí na miestnom cintoríne. Je osadená na vyvýšenom podstavci úplne v pravej časti hneď za ohradou cintorína. V roku 2017 bola socha kompletne obnovená.

Ján_Nepomucký


Kostol Najsvätejšej Trojice

Dominantou stredu obce je rímsko-katolícky farský kostol. V roku 1752-1761 prešiel rozsiahlou prestavbou a modernizáciou. Prestavba bola financovaná vtedajšou majiteľkou panstva Ludanice, Máriou Teréziou Beréni, vdovou po Jozefovi Erdödym a z prostriedkov, ktoré obetovali farníci. Zatiaľ posledná, 10 ročná rekonštrukcia kostola bola ukončená v roku 2010. Farnosť Ludanice bola v minulosti nerozlučne spojená s týmto kostolom alebo s jeho predchodcami, ktorí stáli po stáročia na tomto mieste. Práve kostol bol stredobodom náboženského života ako samotnej obce tak aj okolitých obcí, ktoré do farnosti patrili a nie je to inak ani v súčasnej dobe. Do farnosti patria tieto obce: Ludanice, Ludanice časť Mýtna Nová Ves, Dvorany nad Nitrou, Kamanová.

kostol