Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Informovanie obyvateľov-chovateľov hospodárskych zvierat

Dátum: 01.12.2022
Autor: Obec Ludanice
Informovanie obyvateľov-chovateľov hospodárskych zvierat

Informovanie obyvateľov-chovateľov hospodárskych zvierat

Oznamujeme občanom:

Regionálna veterinárna a potravinová správa Topoľčany týmto informuje obyvateľov – chovateľov hospodárskych zvierat - ovce, kozy, hovädzí dobytok, ošípané, koňovité zvieratá, hydina (ďalej len „HZ“) vo veci pripravovaných zmien.

V  legislatívnom procese je návrh novely zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov. Zásadnou  zmenou je  spôsob zasielania dokladov na premiestnenie a hlásení do Centrálneho registra hospodárskych zvierat (ďalej len „CRHZ“). Navrhovaná novela  má byť účinná od 1.1.2023. V rámci prechodného obdobia, ktoré bude trvať do 30. júna 2023 je každý chovateľ   povinný zabezpečiť si na vlastné náklady prostriedky na elektronické zasielanie hlásení a dokladov na premiestnenie do CRHZ. Teda od 1. júla bude možná komunikácia medzi chovateľmi hospodárskych zvierat a CRHZ len v elektronickej forme, ktorá má byť povinná pre všetkých chovateľov HZ.

Na to, aby chovatelia vedeli zasielať  zmeny v stave HZ do CRHZ, si musia najskôr vyžiadať z CRHZ – „prístup farmára“ , následne dostanú prístupovú GRID kartu, pomocou ktorej sa bude zadávať heslo na umožnenie vstupu na vytváranie elektronických hlásení.

Keďže predpokladám, že u mnohých chovateľov, hlavne seniorov, ktorí nemajú počítačovú zdatnosť a skúsenosti s prácou na internete to môže spôsobovať problémy, odporúčam nájsť si v rodine alebo vo svojom okolí niekoho, kto im v tom bude vedieť pomôcť. Tieto zmeny nie sú z našej iniciatívy, aj my sme postavení pred hotovú vec a viem, že mnohým to narobí veľké problémy, preto aj píšeme tento list v predstihu , aby sa táto informácia dostala medzi obyvateľov – chovateľov HZ vo Vašom meste, či obci do povedomia a tí, ktorých sa to týka, mali dostatok času na prípravu tejto zmeny. Akonáhle dostaneme bližšie informácie v tejto veci, obratom Vás budem informovať. Súčasťou tohto mailu je priložený informačný list ako aj tlačivo na vyžiadanie prístupu do CRHZ, ktoré bude treba vyplniť a zaslať do CRHZ.

Žiadosť o pridelenia "Prístupu farmára"

Elektronizácia hlásení do Centrálneho registra hospodárskych zvierat (CRHZ)

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.